Wielokrotnie już pisałem o dokonującej się specjalizacji wśród firm zajmujących się produkcją sprzętu komputerowego. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z tego, że niemożliwe wydaje się stworzenie wielofunkcyjnego urządzenia przenośnego z uwagi na ograniczenia związane z głównie z oczekiwaniami dotyczącymi wielkości urządzenia. 

 


Kolejnym przykładem potwierdzającym moją tezę są laptopy przeznaczone wybitnie do gier. Najnowszym i w zasadzie jednym z pierwszych reprezentantów tego sektora wyposażonym w najnowsze procesory Intela i zbudowany w oparciu o architekturę Sandy Bridge jest laptop wyprodukowany przez MSI o nazwie GT680R. 


Zdaniem producenta ma to być najszybszy laptop do gier na świecie. Wiadomo takie slogany należy traktować z przymrużeniem oka choćby patrząc na linię produktów AlienWare. Nie mniej jednak jego parametry techniczne są imponujące. Uwagę przykuwa choćby pamięć ram której jest aż 16 GB!

Parametry sprzętowe:

Procesor: Intel Core i7 2630QM (Sandy Bridge). 4 rdzenie z HT (8 wątków) Częstotliwość taktowania 2 GHz, Częstotliwość taktowania max (Turbo) 2,9 GHz, 6 MB pamięci podręcznej L3 
Pamięć: 16 GB DDR3-1333 (4 GB x4) 
Chipset: Intel HM67 
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 460M. 1,5 GB GDDR5, 192 zunifikowanych jednostek cieniujących, 192 szyna bit, taktowanie rdzenia 709 MHz, zegar pamięci 625 MHz, 1417 MHz zegara jednostek shader 
Dysk twardy: 1 TB, 7200 obr. / min (2x 500 GB w RAID 0) 
Napęd optyczny: DVD Super Multi 
Ekran: 15,6 ", rozdzielczości 1366 × 768, błyszczący 
Bateria: 87 Wh 
System operacyjny: Windows 7 Ultimate 64 bity 
Wersja sterownika Nvidia: 259,95 
Cena: Sandy Bridge chwilowo wycofany

 


 

 


GT680R MSI powstał na bazie dobrze znanych już modeli GT660, GT663, i GX660. W tym względzie producent wykazał się racjonalnymi przesłankami, które każą wykorzystywać sprawdzone rozwiązania. Wprawdzie można się w tym przypadku „doczepić” do stosunkowo dużych rozmiarów, do których przywykli użytkownicy 15” laptopów, jednak wynika to przede wszystkim z konieczności zapewnienia odpowiedniej wentylacji zamontowanym w laptopie komponentom. Grubość maszyny jest imponująca w złym tego słowa znaczeniu.


Waga laptopa także nie zachwyca – 3,4 kg to naprawdę sporo, a jeśli dołożymy wagę zasilacza, to zestaw przekroczy wagę 4 kg. Jakość zastosowanych do produkcji komponentów jest dobra, ale nie rewelacyjna, ponieważ można zaobserwować niewielkie odkształcenia pod wpływem działającej siły – szczególnie w okolicach przycisku zasilania oraz w dolnej części ekranu. To po prostu zwykły plastik.


Sam design laptopa sugeruje, że jest on przeznaczony do gier. Konstrukcja wydaje się być agresywna niczym sportowe auto. Niestety lakier na karoserii nie zadowala. Kolejny producent sprzętu komputerowego skłonił się bowiem do tego, by zastosować błyszczące tworzywo, na którym jak wiemy pozostają odciski palców, a kurz i inne zabrudzenia są znacznie bardziej widoczne. 


W obudowie laptopa uwagę przykuwają pomarańczowe diody LED, które informują, że urządzenie jest włączone. Znajdują się one w kilku miejscach obudowy co widać na zdjęciach. Jest to ładny gadget, ale czy na pewno potrzebny? Brakuje też możliwości zmiany koloru podświetlenia które nie każdemu musi odpowiadać. Do gustu za to przypadło mi wykończenie głośników.


GT680R MSI został wyposażony w całą masę portów pozwalających na podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych oraz wejście ExpressCard. 

Patrząc od lewej znajdziemy dwa porty USB 3.0, czytnik kart, jeden port USB 2.0 oraz wywietrznik.


Z przodu są dwie diody LED i lampki stanu (Bluetooth, WiFi, stan baterii, dysk twardy).


Po prawej stronie jest wejście na słuchawki, mikrofon, line-in, line-out, USB 2.0 oraz napęd optyczny.


Patrząc od tyłu można zauważyć Gigabit Ethernet, VGA, eSATA, HDMI oraz gniazdo blokady Kensington, gniazdo zasilacza.


Laptop, który otrzymałem do testów na wyposażeniu posiadał jedynie zasilacz oraz płytę recovery. Był to jednak sample testowy a nie urządzenie przeznaczone do sprzedaży. W tym drugim prawdopodobnie będzie dostarczone bogate wyposażenie. Jak moje doświadczenie pokazuj mogą być tam nawet myszki dla graczy czy plecaki do przenoszenia urządzenia.

 

 


 

 

Ekran? Niestety producent nie wysilił się zanadto w tym względzie. Jednostka została wyposażona w 15,6” i niestety błyszczący ekran o rozdzielczości 1366 x 768. Takie rozwiązanie nie zachwyca, ponieważ ani kontrast ani kąty patrzenia nie są zadowalające. Praktycznie jakiekolwiek odchylnie od kąta prostego powoduje dość wyraźne przekłamania w barwach.

 


Jest to dość standardowy panel i ani dobrego kontrastu ani kątów wyjątkowo dobrych w nim nie znajdziemy, chociaż większość parametrów powinna dla większości graczy być satysfakcjonująca. Producent deklaruje, że w seryjnej produkcji pojawią się także monitory o rozdzielczości 1920 x 1080. Mam nadzieję że tak się stanie, ponieważ 1366×768 pikseli mają netbooki 11,6", a nie laptopy z prawdziwego zdarzenia. Każdy piksel widać gołym okiem.


Klapa matrycy przylega do komputera dość dobrze i szczelnie. Potrzebne są dodatkowe zatrzaski, które trzymają klapę gdy jest zamknięta. Zawiasy są dobrej jakości, porządnie utrzymują matrycę. W prawdzie ugina się pod naciskiem nieco plastik matrycy to jednak nie powoduje to ucisków na samym ekranie.


Jak na rasowy komputer do gier przystało GT680R MSI został wyposażony w klawiaturę numeryczną, strzałki oraz klawisze WSAD, które są dodatkowo oznaczone na czerwono, chociaż nie są podświetlane. 


Sama konstrukcja klawiatury jest dość sztywna i nie ugina się pod naciskiem. Klawisze pracują równo i charakteryzują się krótkim skokiem, co pozwala na wygodne pisanie i granie. W górnej części klawiatury znajduje się 8 wrażliwych na dotyk przycisków sensorycznych:
– P1 – przycisk pozwalający na zaprogramowanie go zgodnie z potrzebami użytkownika, domyślnie odpowiada za tryb Pro Ciemna
– Turbo – odpowiada za zwiększenie wydajności chłodzenia
– Start systemu
– WiFi
– Bluetooth
– Tryb Eco – oszczędność baterii
– Kontrola LED


Przyciski funkcyjne nie zawsze reagują na nasz dotyk, czasami trzeba na prawdę mocno i kilka razy wcisnąć dany guzik. Klawiatura za to jest dość wygodna. Dzięki rozmiarom komputera, klawiaturze numerycznej oraz dobrych odstępach między guzikami wygodnie się na niej pisze.


Totalnym zaskoczeniem był dla mnie gładzik. Gracze raczej nie korzystają z panelu dotykowego, zamieniają go raczej na rzecz standardowego gryzonia. Przyzwyczaiłem się więc do tego, że producenci laptopów dla graczy raczej bagatelizują urządzenie, którym jest touchpad. Gładzik w tym modelu MSI jest dobrej jakości. Przyciski reagują na kliknięcia jak należy i wygodnie się nim pracuje.


W górnej części ramki od matrycy standardowo umiejscowiono kamerę oraz mikrofon. Są to urządzenia standardowej jakości.

 


 

 

Dźwięk 

 


Kolejnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w laptopach przeznaczonych do gier jest system audio. W tym względzie konstruktorzy spisali się na medal. Zastosowano komponenty znanego i szanowanego na całym świecie producenta jakim jest Dynaudio. W laptopie zamontowane są dwa głośniki i niewielki subwoofer. Dzięki temu w zasadzie każdy powinien być mile zaskoczony jakością dobywającego się z laptopa dźwięku zarówno w grach jak też podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów. Dźwięk jest czysty, a bass głęboki i odczuwalny (nie należy jednak z nim przesadzać, ponieważ przy dużej głośności pojawiają się zniekształcenia). Dodatkowo laptop został wyposażony w Realtek HD Audio Manager. To oprogramowanie pozawala zoptymalizować dźwięk do zadowalającego poziomu. Na jakość dźwięku ma także wpływ THX TruStudio Pro, które posiada wiele opcji pozwalających na udoskonalenie efektów audio. 


Chłodzenie i poziom hałasu 


Układ chłodzenia zastosowany w laptopie GT680R MSI jest naprawdę bardzo skuteczny i pozwala na utrzymanie pod kontrolą temperatury w dowolnym czasie, zarówno elementów wewnętrznych jak też samej obudowy. Szczegółowa charakterystyka (znaleziona w sieci) przedstawia się następująco:


– W stanie spoczynku oraz niewielkiego obciążenia (przeglądanie witryn, praca z tekstem itp.). Temperatura procesora kształtuje się na poziomie 34-38ºC, a GPU około 30-32ºC. W takich warunkach praca wentylatorów jest słyszalna, ale nie uciążliwa. 
– Po godzinie gry, temperatura CPU wynosiła 83ºC, a GPU 71ºC. Klawiatura oraz oparcia nadgarstków robią się ciepłe, ale nie pozbawia to komfortu pracy, jednocześnie wzrasta hałas emitowany przez wentylatory, chociaż w dalszym ciągu nie jest on uciążliwy. 


W przypadku długotrwałego i intensywnego użytkowania warto włączyć przycisk „turbo”, by zwiększyć efektywność odprowadzania ciepła. Oczywiście coś za coś, więc hałas może nam w tym momencie dać się we znaki. Temperatura jedna zostanie utrzymana i laptop z całą pewnością nie ulegnie przegrzaniu – podobnie jak nasze nadgarstki. Gorzej z uszami które czuję się podobnie jak podczas suszenia włosów.


Żywotność baterii 

 


O jakości przenośnego komputera decyduje w głównej mierze żywotność baterii. W przypadku GT680R MSI zastosowany 9 ogniwowy akumulator o pojemności 87Wh czas pracy wynosi od 3 do 4 godzin w 50% trybie jasności ekranu. W trybie bardziej ekonomicznym jest szansa ledwo co osiągnąć 4 godziny. Nie wiem jak Wy ale po tych wszystkich sloganach reklamowych o energo oszczędności sandy bridge czy technologi nVidia Optimus jestem dotkliwie rozczarowany. 

 

 


 

 

Połączenie czterordzeniowego procesora Intel Sandy Bridge, czyli Core i7 2630QM 2.0 GHz (2.9 GHz Max Turbo) 7200 obr / min dysków twardych w RAID 0 sprawia, że laptop pozwala na osiągnięcie dobrych wyników w zasadzie wszystkich aplikacjach i można powiedzieć, że wydajność GT680R MSI jest doskonała.

 

Cinebench


Unigine Heaven Benchmark


3DMark 2006


3DMark 2011


PCMark Vantage


Nie jest jednak prawdą że jest to najszybszy laptop. jest wiele szybszych, co nie znaczy że wydajność tej maszyny nie jest iście ekstremalna. Dla tego komputera nie ma nie możliwego zadania. Tym bardziej żałuję że w tak kiepską matrycę został on wyposażony.
Windows 7


CPU-Z


GPU-Z


System dyskowy jak widać na testach jest szybki. To w końcu dwa dobrej jakości dyski połączone w macierz RAID 0. Nie mniej jednak ich połączone siły nie dorównują prędkością pojedynczemu dyskowi SSD. Być może lepszym wyjście dla ekstremalnego laptopa były by dwa duże dyski SSD albo w celu obniżenia kosztów jeden szybki SSD na system i programy oraz drugi pojemny HDD na dane? Jak sądzicie ?
HD Tune


WinRAR


Chciałbym jeszcze poruszyć kwestię pamięci RAM. Jest jej aż 16GB. Z pozoru cieszy taka liczba jednak zastanówmy się po co graczom taka absurdalna ilość pamięci operacyjnej? Fakty są takie, że otrzymujemy dwa razy za dużą ilość pamięci, a przecież słono za nią płacimy. Lepiej by było gdyby producent zamiast niej dał komputerowy dysk SSD albo wyższy model karty graficznej.

Task Manager

 


 

 


Według mnie MSI GT680R spełni oczekiwania grupy docelowej czyli większości graczy, choć pewną niedogodnością jest błyszczący monitor, którego wykorzystanie napiętnuję od kiedy pamiętam niemal w każdym laptopie. Ponadto uważam, że producent powinien dodać nieco więcej „gadgetów” tak lubianych przez graczy. Na rynku jest bowiem coraz więcej produktów konkurencyjnych, które oferują na przykład podświetlaną klawiaturę, ekran 3D i szereg innych, innowacyjnych rozwiązań. W zestawie przydały by się także jakieś ciekawe gamingowe peryferia lub np. bon na zakup gry.


Generalnie jestem na tak. Jako laptop dla gracza urządzenie sprawdzi się wyśmienicie. Podobnie ma się sprawa jeżeli chodzi o aspekt multimediów. W innych kwestiach jak mobilność itp. laptop raczej nie znajdzie zastosowania. Wiadomo laptop można nazwać zabawką do służyć ma do właśnie do zabawy. Nie mniej jednak popracowałbym nieco nad wykonaniem a mianowicie użył lepszych materiałów konstrukcyjnych. 


ZALETY
– moc, moc i jeszcze raz moc
– nowoczesny design
– dobrej jakości dźwięk
– dobry system chłodzenia

WADY
– gabaryty i waga
– matryca
– materiały z jakich został wykonany
– czas pracy na baterii
– dużo pamięci ram (płacę za to, a nie potrzebuję)